Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 28.10.2018 18:39:50 

Naše koníčky ...

Ovoce

OVOCE

Rybízy - obecně

Sázet 10-15 cm níž než byl ať vytvoří pevnější keř.

Na vzrostlém keři nechávat jen 8 - 12 prutů (asi 5 jednoletých, 4 dvouletých a 3 tříleté výhonky). Po sklizní vyřezat co nejníž 4-5 let staré (nejtmavší) výhony a všechny polehlé k zemi. Z nových letorostů ponechat jen na doplnění počtu a během roku ty nejslabší vystřihávat.

100 g MPK 1x ročně

Proti mšicím stříkat PIRIMOREM

 


Rybíz plodí na jednoletých loňských výhonech a na kyticovitých pupenech tvořících se na starším dřevě. Na loňských výhonech je nejvíce květních pupenů v horní a pak ve střední třetině výhonu, kdežto ve spodní třetine buď vůbec nejsou, nebo je jich tam jen málo a dávají malé hrozníčky plodů. Proto někdy doporučované zimní zkracování jednoletých výhonů o třetinu nebo dokonce silný řez na 2 – 3 pupeny (tzv. rýnský řez) má za následek pokles výnosů; odstraní se jím totiž velká část květních pupenů a naopak se podpoří vegetativní růst vedoucí ke zhoustnutí keře. Proto nelze tento řez doporučit.

V případě, že růst nových výhonků je oslaben, lze jej povzbudit silnějším řezem, když odstraníme větší počet zejména starších větví - troj-, ale i dvouletých. Řešením může být i takzvaný řez "na hlavu", když seřízneme všechny výhonky, čímž keř zcela zmladit a tvarujeme od začátku. Keř může v závislosti od odrůdy dosáhnout výšky 1 až 1,8 m.

 Rybíz Rondom

duben 2016 zahradnictví Kubíček

 

 Jahody Senga Sengana

Jaro 2016 OBI

Plody jsou středně velké, pravidelného kulovitého tvaru, tmavě červené barvy. Kalich se obtížně odděluje, chuť je středně sladká i středně aromatická. Odnožovací schopnost je střední. Dobře roste i na horší kvalitě půdy. Na počátku sklizně tvoří obrovské plody o velikosti až 7 cm, ovšem těch je málo.  Tato odrůda byla v minulosti plným právem nazývána královnou jahod a bylo z ní vyšlechtěno mnoho dalších odrůd. Její slavné časy jsou již bohužel pryč. Odrůda plodí ve velkých trsech. Ideální odrůda na kompoty. Plody jsou velmi náchylné k plísni šedé, hnijí i nezralé plody. Kořenovými hnilobami netrpí. Je samosprašná. Jedna rostlina má až 150 plodů.

 


Maliník Fallgold

duben 2016 OBI

Žlutý remotující - začátkem léta plodí na dvouletém dřevě a na koci léta plodí podruhé na jednoletém dřevě. Žlutý starý maliník

z trhu jaro 2012 (podle popisu je velmi podobný odrůdě Fallgold)

Malé malé sladké plody, bohatě rodí začátkem července na "starém dřevě" a pak v menším množství od srpna až do listopadu na čerstvých letorostech. Je zdrojem mlsání na zahradě po celé léto.

 Maliník Ottawa

duben 2016 OBI

Červený - plodí na dvouletém dřevě. Stříhat pouze odplozené a přebytečné výhony. Nechat jen několik mladých a silných prutů, které lze zakrátit.

To, co mi vyrostlo neodpovídá popisu - maličké červené maliny plodí jak na letorostech, tak na dvouletém dřevěČervený starý maliník

z trhu asi jaro 2012

Plodí na dvouletých výhonech v polovině července velmi mnoho malin najednou. Má velké kuželovité mírně nakyslé plody vhodné na mražení i zavařování.

 
 
TOPlist